Відповідно до Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни та учасники війни.

Статтями 12, 13, 14 вищезазначеного Закону ветеранам війни в межах норм встановлено знижку плати за користування житлом та комунальними послугами, зокрема: учасникам бойових дій - 75 % знижка, інвалідам війни - 100 % знижка та учасникам війни - 50 % знижка.

Відповідно до Закону України від 18 листопада 2004 № 2195-V “Про соціальний захист дітей війни” пенсіонери, які віднесені до категорії “діти війни” мають право на 25 % знижку при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) у межах середніх норм споживання. До “дітей війни” віднесено громадян України, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Чинним законодавством пільги в оплаті житлово-комунальних послуг пенсіонерам не передбачені.

Разом з тим, соціальний захист малозабезпечених громадян забезпечується через Програму житлових субсидій. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії”:

Якщо у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані і проживають тільки непрацездатні громадяни, розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування зазначеними послугами за умови призначення житлової субсидії становить 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива – 15 відсотків річного сукупного доходу.

Відповідно до Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії І та ІІ, надаються такі гарантовані державою пільги:

- 50 % знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) ними і членами їх сім’ї у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах середніх норм споживання, передбачених законом. До членів сім’ї належать дружина (чоловік) і неповнолітні діти; непрацездатні батьки; особа, яка проживає разом з інвалідом І групи “чорнобильцем” та доглядає за ним, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою “чорнобильця” та проживає разом з ним;

- відшкодування 50 % вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню, особам, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

- у разі проживання у гуртожитку оплата за проживання проводиться у розмірі 50 % встановленої плати;

- крім того, зазначені пільги в оплаті житлово-комунальних послуг надаються дружині (чоловіку) померлого громадянина, віднесеного до І, ІІ та ІІІ категорії, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого.

 

назад